Sitemizde şuan toplam 10692 film bulunmaktadır.

Kanlı Elmas – Blood Diamond (2006)

4.485
Film Bilgileri 2 sene önce eklendi
Kanlı Elmas – Blood Diamond (2006)

1990’larda Sierra Leone’yi kuşatan karmaşa ve iç savaşın oluşturduğu arka planda geçen “Blood Diamond/Kanlı Elmas”, Zimbabweli eski bir kiralık asker olan Danny Archer’ın (Leonardo DiCaprio) ve bir Mendeli bir balıkçı olan Solomon Vandy’nin (Djimon Hounsou) öyküsü. İki adam da Afrikalıdır ama geçmişleri ve tarihleri olabildiğince farklıdır; ta ki kaderleri nadir bulunan pembe bir elması geri almak için ortak bir görevde birleşene kadar. Bu elmas, insanın hayatını değiştirebilir… ya da sona erdirebilir.

Ailesinden koparılan ve elmas madenlerinde çalışmaya zorlanan Solomon, bu olağanüstü mücevheri bulur ve büyük bir risk alarak saklar. Yakalanırsa anında öldürüleceğini bilmektedir. Ama aynı zamanda elmasın sadece karısını ve çocuklarını mülteci olarak sürdükleri hayattan kurtarmak için gerekli şartları sağlayacağını değil, çocuk asker olarak daha kötü bir kaderin pençesinde olan oğlu Dia’yı da kurtaracağını bilmektedir.

Geçimini elmas karşılığı silah ticareti yaparak sağlayan Archer, kaçakçılık nedeniyle hapiste yatarken Solomon’un sakladığı taştan haberdar olur. Böyle bir elmasın hayatta bir kez bulunacağını, Afrika’dan ve isteyerek katıldığı şiddet ve yozlaşmayla dolu oyundan uzaklaşmasını garantileyecek kadar değerli olduğunun farkındadır.

Burada, elmasların ardındaki gerçeği açığa ve kâr etmeyi ilkelere tercih eden elmas sektörü liderlerinin ipliğini pazara çıkarmak için Sierra Leone’de olan Amerikalı idealist gazeteci Maddy Bowen (Jennifer Connelly) devreye girer. Maddy yazacağı makale için kaynak olarak Archer’a ihtiyaç duymaktadır ama kısa zamanda Archer’ın Maddie’ye daha da muhtaç olduğunu anlar.

Maddy’nin yardımıyla, Archer ve Solomon isyancıların bölgesinde tehlikeli bir gezintiye çıkarlar. Archer pembe elması bulup almak için Solomon’a ihtiyaç duymaktadır ama Solomon çok daha değerli bir şeyin peşindedir… oğlunun.

SinemaFilm.org iyi seyirler diler.

Tür: 720p, Dram, Gerilim, Macera, Türkçe Altyazı, Türkçe Seslendirme, Yabancı Filmler

Yapım: 2006, Almanya, Amerika

IMDB Puanı: 8.0/10

Yönetmen: Edward Zwick

Senaryo: C. Gaby Mitchell, Charles Leavitt

Görüntü Yönetmeni: Eduardo Serra

Müzik: James Newton Howard

Filmin Diğer İsimleri: Diamond | Okavango

Oyuncular: Anointing Lukola, Antony Coleman, Arnold Vosloo, Basil Wallace, Benu Mabhena, David Harewood, Djimon Hounsou, Jennifer Connelly, Jimi Mistry, Kagiso Kuypers, Leonardo DiCaprio, Marius Weyers, Michael Sheen, Ntare Mwine, Stephen Collins

Süre: 143 dakika

Yorum Yazın Yorum Yapmak Istermisiniz ?