Kanli Elmas – Blood Diamond (2006)

10.045
Film Bilgileri 2 sene önce eklendi
Kanli Elmas – Blood Diamond (2006)

Afrika kökenli bir paralı asker olan Danny Archer (Leonardo DiCaprio) kendi yöntemleriyle Sierra Leone’de elmas kaçakçılığı yapmaktadır. Sağlam yer altı ve askeri bağlantıları olmasına rağmen, bir gün sınırdan elmas geçirmekte iken yakalanıp tutuklanır. 90’lı yılların başında Sierra Leone’de katliamlar yapan, çocukları kaçırıp acımasız katiller haline getiren Devrimci Birleşik Cephe’nin körüklediği iç savaş ve kaos ortamı hakimdir. Üç çocuklu balıkçı Solomon Vandy (Djimon Hounsou)’nin köyü D.B.C. tarafından basılır, insanlar vahşice öldürülür. Solomon ailesini kurtarmayı başarmasına rağmen, esir düşer ve elmas çıkarma kamplarında çalışmaya götürülür.

Bu kapta çalışırken bir gün Solomon, kuş yumurtası büyüklüğünde, değeri milyonlarca pound edecek pembe bir elmas parçası bulur ve onu gömer. Çok geçmeden kamp hükümet askerleri tarafından basılır. Solomon, Archer’ın bulunduğu hapisaneye atılır. Baskından hemen önce Solomon’un elması bulduğunu fark eden D.B.C. lideri Poison (David Harewood)’ın hapiste Solomon’un bulduğu elmastan bahsetmesi Archer’ın dikkatini çeker. Böylece yolları kesişen Archer ve Solomon kendi çıkarları uğruna işbirliği yaparlar. Archer, Solomon’un elmasını, Solomon ise Archer’ın nüfuzu sayesinde kaybettiği ailesini ve Poison’un çocuk asker olarak yetiştirmek üzere yanına aldığı oğlu Dia’yı bulmak istemektedir. Ama Archer’ın kolu, Solomon’un ailesini bulabilmek için yeterince uzun değildir. O yetki, Archer’ın gizli bağlantılarının peşinde olan güçlü ve idealist gazeteci Maddy Bowen (Jennifer Connelly)’da olunca, birbirine muhtaç olan üç insan için gerilimli bir süreç başlar..

SinemaFilm.org iyi seyirler diler.

Tür: 720p, Dram, Gerilim, Macera, Türkçe Altyazı, Türkçe Seslendirme, Yabancı Filmler

Yapım: 2006, Almanya, Amerika

IMDB Puanı: 8.0/10

Yönetmen: Edward Zwick

Senaryo: C. Gaby Mitchell, Charles Leavitt

Görüntü Yönetmeni: Eduardo Serra

Müzik: James Newton Howard

Filmin Diğer İsimleri: Diamond | Okavango

Oyuncular: Anointing Lukola, Antony Coleman, Arnold Vosloo, Basil Wallace, Benu Mabhena, David Harewood, Djimon Hounsou, Jennifer Connelly, Jimi Mistry, Kagiso Kuypers, Leonardo DiCaprio, Marius Weyers, Michael Sheen, Ntare Mwine, Stephen Collins

Süre: 143 dakika

Yorum Yazın Yorum Yapmak Istermisiniz ?
 

KAPAT