Balık ve Kedi – Mahi va gorbeh (2013)

2.086
Film Bilgileri 2 sene önce eklendi
Balık ve Kedi – Mahi va gorbeh (2013)

“İlk defa, yerel olma kaygısı taşımayan ve yerel bir yaraya parmak basmayan, her şeyden önce tür, sinema ve biçimle uğraşan bir İran filmi görüyoruz.”

Bazen ‘sinemada artık yeni bir şey yapılamaz’ diye düşünürken, birdenbire bir film çıkıveriyor ve mahcup oluyoruz. 134 dakikalık tek bir plandan oluşan İran filmi Balık ve Kedi de böyle bir film. Malum, tek planlık filmlerin en muhteşemini Sokurov çekmişti, ama yönetmen Shahram Mokri’nin burada başka estetik dertleri var.

Kamp yapmaya giden bir grup üniversite öğrencisinin, yakınlardaki restoranda insan eti servis edildiğini öğrendiği gerçek bir olaydan yola çıkan film, sıradan bir korku filmi gibi başlıyor. Film bir yandan Blair Cadısı atmosferini sürdürürken, bir yandan da bir Kiarostami ya da Makhmalbaf filmiymişçesine yüzünü insana dönüp, sinemayla, gerçeklikle ve zamanla oynuyor. Korkunç olan, dramatik olan ve duygusal olanın yanında arada doğaüstü olana da dokunuyor ve buradan kendine has bir şiirsellik çıkarıyor.

SinemaFilm.org iyi seyirler diler.

Tür: Dram, Gizem, Yabancı Filmler

Yapım: 2013, İran

IMDB Puanı: 7.9/10

Yönetmen: Shahram Mokri

Senaryo: Shahram Mokri

Görüntü Yönetmeni: Mahmoud Kalari

Müzik: Christophe Rezai

Filmin Diğer İsimleri: Fish & Cat

Oyuncular: Abed Abest, Ainaz Azarhoush, Alireza Esapoor, Arnavaz Safari, Babak Karimi, Faraz Modiri, Milad Rahimi, Mohammad Berahmani, Mohammad Reza Maleki, Mona Ahmadi, Nazanin Babaei, Neda Jebraeili, Saeed Ebrahimifar, Shadi Karamroudi, Siavash Cheraghipoor

Süre: 134 dakika

Yorum Yazın Yorum Yapmak Istermisiniz ?
 

KAPAT